פורום רומאנום - Roman Forum

מרכז הסחר העתיק ברומא

קחו את מרכז הסחר העולמי בניו יורק של היום וקבלו את פורום רומאנום בתקופת האימפריה הרומאית. הוא נחשב לפורום הגדול והחשוב ביותר בעולם באותה תקופה. הפורום היה המרכז, המקום שבו הכל קורה. אנשים נשפטים, העסקאות החשובות ביותר נסגרות, החנויות הנחשבות ביותר נמצאות, תהלוכות ניצחון מתקיימות ומבנים, מונומנטים ומקדשים מרשימים ביותר נבנים, לרוב לאחר עוד כיבוש של האימפריה הרומית.

בפורום רומאנום, (Roman Forum) כמו בכל רחבי רומא העתיקה, באו לידי ביטוי הרצון של הרומאים לבלוט, להלל ולשבח את עצמם על הישגיהם יחד עם טכניקה מופלאה, דייקנות ויכולות מדהימות, אפילו במונחים של היום.

עקוף את התור - כרטיס משתלם לפורום רומאנום והקולוסיאום >>

מרכז הסחר של האימפריה הרומית ברומא

סיור מודרך בפורום רומאנום

ביקור בפורום רומנאנום הוא מהן מסע אחורה בזמן לתקופה ההיסטורית בה רומא הייתה אימפריה גדולה. לכן מומלץ לקחת סיור מודרך ולקבל הסבר על השתלשלות האירועים ההיסטוריים, הקמת פורום רומאנום ועוד.

פורום רומאנום במבט מלמעלה

פורום בין שתי גבעות

פורום רומאנום ממוקם בין שתי הגבעות החשובות והמרכזיות בין שבע הגבעות של רומא- גבעת הקפיטול וגבעת פלטין. גבעת הקפיטול היא הגבעה ממנה, ככך מאמינים, החלה צמיחתה של רומא. זה המקום על יד נהר הטיבר בו הושלכו האחים רמוס ורמולוס שנמצאו על ידי הזאבה שגידלה אותם.

הדרך המרכזית של הפורום היא ויה סאקרה או הדרך הקדושה. דרך זו מחברת בין גבעת הקפיטול לגבעת פלטין. כמו בכל דרך מרכזית או רחוב ראשי, גם בצידי דרך זו הוקמו חנויות רבות ומבני ציבור רבים נוספים. דרך זו היתה שוקקת חיים והומה תמיד באנשים שיצאו לקניות או לסידורים- ממש כמו היום.

בדרך זו נערכו מדי פעם תהלוכות הניצחון או הטריאומפוס באמצעותן הביעו הרומאים את שמחתם על הניצחון ואת הערכתם לגנרל שהוביל את הכיבוש. הגנרל הובל בכרכרה רתומה לסוסים כשחייליו מהלכים מאחור.

עקוף את התור - כרטיס משתלם לפורום רומאנום והקולוסיאום >>

בזיליקות, מקדשים ושערים

בסיור ברחבי הפורום תוכלו לראות שלל שרידי מבנים: מקדשים כמו מקדש יוליוס קיסר, מקדש אנטונינוס ופאוסטינה ועוד, מבנים ששימשו להתכנסות העם כמו בזיליקת קונסטנטינוס ומקסימוס או בזיליקת יוליה, שערים כמו שער טיטוס שהוקם בנסיבות מצערות ביותר לעם היהודי- כיבוש ירושלים וכנראה גם חורבן בית המקדש השני, שער ספטימוס סוורוס ועוד.

הפורום שנולד מחדש

בתקופת רומא העתיקה היה הפורום אזור שוקק והדרך הקדושה היתה הדרך העמוסה ביותר בעולם אך לא כך היה לאורך כל השנים. עם כניסת הנוצרים לרומא נזנחו בה המקדשים הרבים והאזור כולו כוסה בשכבות רבות של חול. רק שנים רבות אחר כך התגלה המקום מחדש, מבנים התגלו ושוחזרו והיום ניתן לטייל במקום ולדמיין איזה מקום מופלא הוא היה לפני יותר מאלפיים שנה.

פורום רומאנום ברומא

 

כתבות שאולי יעניינו אותך