גטו רומא - Roman Ghetto

סיור ברובע סנט אנג'לו רומא

הגטו היהודי של רומא (Roman Ghetto) נמצא ממש במרכז העיר ברובע סנט אנג'לו. במקום התגוררה, שגשגה ופרחה הקהילה היהודית הוותיקה ביותר באירופה. הגטו היהודי ממוקם סמוך לנהר הטיבר, דרומית לקמפו די פיורי.

כיום הגטו היהודי ברומא הוא מהמקומות המרשימים, היוקרתיים והרגועים, בעיר. באזור הגטו היהודי תוכלו למצוא לא מעט מסעדות (גם כשרות), ובתי קפה.

הזמן סיור חוויתי בגטו היהודי רומא >>

גטו רומא ברובע סנטאנג'לו

גטו באזור שוק דגים

הגטו היהודי נמצא לא רחוק משוק הדגים הישן ברובע סנט אנג'לו ולא במקרה - זהו אחד המקצועות בהם היה מותר ליהודים לעסוק על פי חוקים מפלים שנקבעו. הגטו המקורי היה צפוף אך חומות הגטו נפרצו לקראת סוף המאה ה- 19.

אז החלה התקדמות לשיפור איכות החיים בקהילה היהודית. במלחמת העולם השנייה רוב מוחץ של הקהילה לא שרד, זאת למרות הבטחות שניתנו שעם כופר בסכום מתאים היהודים לא יגורשו. הסכום אמנם נאסף אך ההבטחות לא קוימו.

הגטו היהודי היום

היום הגטו היהודי נחשב לשכונה יפהפייה, יוקרתית ורגועה המשלבת בין מבנים בעלי ארכיטקטורה מגוונת, שילוב בין מבנים הקשורים לדת ולתרבות היהודית לבין מבנים רומים או נוצרים.

בנוסף למבנים העתיקים ניכרת התחדשות במקום עם שלל חנויות, מסעדות ובתי קפה הנפתחים בשכונה ואנשים רבים, תיירים ומקומיים, אשר מטיילים ברחובות השכונה. בגטו היהודי ישנם מספר אתרים בולטים בהם כדאי לבקר:

מאפיית בוצ'ונה - Pasticceria Boccione

מאפיית בוצ'ונה (Pasticceria Boccione) היא המאפייה הטובה ביותר בגטו היהודי ולא סתם, מאפיית בוצ'ונה נפתחה לפני יותר מ - 200 שנה ובה תוכלו למצוא עוגה הנחשבת לטובה ביותר בכל האזור אם לא ברומא כולה. מה שבטוח שחובה לטעום מהעוגה המפורסמת שלהם !

כתובת: Via del Portico d'Ottavia, 1, 00186 Roma RM, Italy

מסעדת נונה בטה רומא - Nonna Betta Roma

מסעדת נונה בטה רומא (Nonna Betta Roma) היא מסעדה כשרה בגטו היהודי ברומא. המסעדה זכתה שנים רבות בתור אחת המסעדות הטובות בעיר. במסעדת נונה בטה מגישים מנה ייחודית שהיא לביבת ארטישוק, וכן תוכלו ליהנות גם מאוכל יהודי לצד יין טוב.

כתובת : Via del Portico d'Ottavia, 16, 00186 Roma RM, Italy

בית הכנסת הגדול Great Synagogue of Rome

זהו בית הכנסת הגדול ביותר ברומא ויתכן שבאיטליה כולה. זהו בית כנסת מרשים מאוד במבנה שלו. הוא נבנה לאחר שנהרס בית הכנסת המקורי שהיה בגטו.

בבית הכנסת היהודי (Great Synagogue of Rome) חובה לבקר שמדובר על טיול באוזר הגטו של רומא. בית הכנסת נחשב למפואר ובעל מבנה מיוחד אשר לא תוכלו לראות באף בית כנסת אחר ברומא. בראשו בית הכנסת ישנה כיפה מרובעת ענקית אשר מבליטה את המבנה משאר המבנים באזור.

המוזיאון היהודי - Jewish Museum of Rome

המוזיאון היהודי של רומא (Jewish Museum of Rome) ממוקם מתחת לבית הכנסת הגדול. הוא כולל בתוכו מאוספי הקהילה היהודית ברומא, כולל כלי כסף, בדים מיוחדים, תשמישי קדושה ועוד.

לחצו לאתר - המוזיאון היהודי

תיאטרון מרצ'לו Theatre of Marcellus

תיאטרון מרצ'לו (Theatre of Marcellus) הוא תיאטרון פתוח המזכיר את הקולוסיאום ולכן נקרא גם הקולוסיאום היהודי. בנייתו הושלמה במאה ה- 13 ונערכו בו מופעי שירה וריקוד לפני קהל של 10000-20000 איש! המבנה העשוי אבן, ובו חלונות עגולים מאורכים. סיבוב סביב תיאטרון זה מרשים במיוחד וחובה במהלך סיור בגטו היהודי.

אוכל כשר ברומא

אם אתם שומרי כשרות או דתיים שגרים או מטיילים בעיר רומא, אזור הגטו היהודי הוא מקום ניפלא לאכול ארוחה איטלקית כשרה סביב נוף מרשים ורגוע. באזור הגטו היהודי תוכלו למצוא בתור שומרי כשרות מסעדות ובתי קפה רבים המגישים אוכל איטלקי כשר. אחת מהמסעדות הטובות והמפורסמות המגישה אוכל כשר היא מסעדת נונה בטה רומא (Nonna Betta Roma).

הזמן סיור חוויתי בגטו היהודי רומא >>

 

כתבות שאולי יעניינו אותך