גבעת פלטין - גבעת הפאלאטיום - Palatine

לטייל בין שרידיה ההיסטוריים של רומא העתיקה

גבעת פלטין היא אחד האזורים המרכזיים והחשובים של רומא בכלל ורומא העתיקה בפרט. זהו המקום בו על פי האמונה בו נעזבו רומוס ורומולוס ונמצאו על ידי זאבה שהצילה אותם. בגבעת הפאלאטיום בנה רומולוס את ביתו ולכן ממנו החלה רומא לצמוח, לגדול ולשגשג.

גם אוגוסטוס בנה בגבעת הפלטין (Palatine) את ביתו והדבר נתן "דחיפה" למקום והעלה את חשיבותו ברומא ובאזור כולו. גבעת הפלאטין היא אזור העמוס בתיירים ובמטיילים לאורך כל ימות השנה ולכן הוא תמיד תוסס ושוקק חיים.

מומלץ: כרטיס משולב לגבעת פלטין ולקולוסיאום >>

נוף שרידיה העתיקים של רומא שנשקפים מגבעת פלטין

סיור בגבעת פלטין נקודת חן שאסור לפספס

במהלך הטיול בגבעת הפאלאטיום ניתן לראות את שרידיהם של מבנים עתיקים ומפוארים מתקופת הקיסרות הרומית. גם התצפית הנראית מן הגבעה היא מרהיבה. הנוף הנשקף מראש הגבעה כולל גם הוא אתרים חשובים כמו הפורום הרומי ששוכן למרגלותיה המזרחיים של הגבעה.

במורדותיה האחרים נמצא הסירקוס רומנוס, זירה עצומה בגודלה בה נערכו תחרויות ומירוצים שונים. הקיסרים שהתגוררו על הגבעה יכלו לצפות בתחרויות כשהם יושבים רגל על רגל בארמונם ללא צורך להתרועע עם העם...

מומלץ: כרטיס משולב לגבעת פלטין ולקולוסיאום >>

המסע אל ראשית האימפריה

ההליכה ברחבי גבעת הפלטין נותנת תחושה של מסע בזמן. הטיול הוא אמנם ברחבי גבעה לא גדולה וגם לא מאוד גבוהה- 70 מ' בסך הכל, אך כיוון שמכאן התחילה רומא לצמוח, וממנה התפתחה אימפריה עצומה, הטיול ברחבי הגבעה המלאה בשרידים עתיקים, מבנים וארמונות יוצרת התפעלות והרגשה שאתם חלק ממשהו גדול הרבה יותר.

מאז בנה בה אוגוסטוס את ארמונו הפכה הגבעה לגבעת בני האצולה. משמה של הגבעה, פלטין, נגזרת המילה Palace - ארמון. הפורום הרומאי הנשקף מן הגבעה כולל שרידי מבנים שונים. זה היה המקום בו נערכו דיונים וישיבות.

כן, לא סתם נקרא מקום ההתדיינות הוירטואלי בשם פורום... לצד הפורום ניתן לראות שער ניצחון אשר יהודים הקפידו שלא לעבור דרכו לאורך השנים. זהו שער טיטוס שנבנה לכבוד כיבוש ירושלים שיחד עימו הגיע גם חורבן בית שני. רחוק יותר ניתן לראות מן הגבעה את כיפתה של כנסיית סנט פטרוס ואת גגותיה של רומא, כולל מבנים ייחודיים.

מן ההון אל השלטון

אם גבעת הפלטין היא הגבעה בה התגוררו בני האצולה ומרוכזים בה המבנים המפוארים בהם התגוררו, הגבעה הסמוכה, גבעת הקפיטול היוותה לאורך השנים מרכז דתי ושלטוני ובה היו מקדשי ענק, מבני שלטון מרשימים וגם מוזיאונים. טיול מגבעת הפלאטין אל גבעת הקפיטול משלים את סיפורה של רומא העתיקה ומותיר אתכם עם רשמים עצומים.

גבעת פלטין ברומא

 

כתבות שאולי יעניינו אותך