הוותיקן - Vatican

יום מרתק במדינת הוותיקן

נתחיל עם קצת טריוויה: הוותיקן היא המדינה הקטנה ביותר בעולם, כאשר חובבי ה"ארץ עיר" שביניכם יוכלו לציין שהוותיקן עונה גם על ההגדרה של "ארץ" וגם על ההגדרה של "עיר". הוותיקן מאופיינת בשטח של 1 קילומטר רבוע בלבד. האוכלוסיה שלה כוללת כמה מאות אנשים בלבד, הצבא שלה קטן (שומרי הסף מהווים אחד מסמלי המדינה) והשפה הרשמית שלה היא לטינית, שכמעט ולא מדוברת היום בעולם. למרות אלה, הוותיקן נחשבת לאחת המדינות המשפיעות בעולם, פשוט מכיוון ששם יושב האפיפיור וששם ממוקמים כמה מהאתרים החשובים ביותר באיטליה.

עקוף את התור! רכוש כרטיסים לוותיקן רומא >>

תצפית על הוותיקן

ביקור בוותיקן (Vatican) הוא בגדר חובה עבור כל מי שנמצא ברומא, ללא צל של ספק. מעבר לקדושת המקום והתחושה הכמעט מיסטית שמאפיינת אותו, גם עבור הישראלים המשתייכים לדת שונה לחלוטין, יש בוותיקן מגוון רחב של אתרים בהם חשוב ומעניין מאד לבקר.

הזמן סיור מודרך בוותיקן רומא >>

האתרים המרכזיים בוותיקן

לביקור בוותיקן מומלץ להקדיש חצי יום לפחות, וזאת מכיוון שבשטח הזעום הזה נמצאות כמה מהאטרקציות החשובות בארץ המגף כולה. מוזיאון הוותיקן (Musei Vaticani) נחשב לאחד המפורסמים והחשובים בעולם, כאשר הוא פועל כבר מהמאה ה-16.

למידע נוסף על: מוזיאון הוותיקן

זהו למעשה אוסף של מוזיאונים צמודים, בהם בסך הכול כ-14,000 חדרים, לא פחות. במוזיאון ניתן לראות יצירות רבות מתקופת הרנסנס, מצרים העתיקה ורומא העתיקה, לצד יצירות של אמנים בני זמננו. 

המשמר השווייצרי בוותיקן רומא

הקפלה הסיסטינית

המתחם החשוב ביותר במוזיאון הוא הקפלה הסיסטינית (La Cappella Sistina), בה יצירות אומנות מפורסמות – החשובה שבהן היא "יום הדין", ציור של מיכאלנג'לו שאף היה אחראי להפיכת תקרה הקפלה ליצירת אומנות. בקפלה ציורים העוסקים בחיי משה וישו.

למידע נוסף על: הקפלה הסיסטינית

בזיליקת פטרוס הקדוש

כנסיית / בזיליקת פטרוס הקדוש (Basilica Papale di San Pietro in Vaticano), ובסמוך לה כיכר בעלת אותה שם, מחזיקה בתואר מחייב מאד: הכנסייה הגדולה ביותר בעולם. לא פחות מכ-60,000 איש יכולים להיכנס לתוכה, מספר שמזוהה אצלנו יותר עם משחקי כדורגל או הופעות מוזיקליות מאשר עם תפילות.

למידע נוסף על: בזיליקת פטרוס הקדוש

מעבר לחשיבות הכנסיה ולפאר שלה, העיצוב הארכיטקטוני של הכנסיה, לו אחראיים מיטב אמני הרנסנס, ישאיר אתכם פעורי פה: חלק ניכר מתשומת הלב תקבל בוודאי ה"מרפסת הקדושה", אליה יוצא מהאפיפיור. אחת למספר שנים יוצא עשן לבן מהארובה שבבזיליקה זו, מה שמעיד כמובן על אחד האירועים החשובים בעולם: בחירתו של אפיפיור חדש.

בזיליקת פטרוס הקדוש רומא

הזמן כרטיסים מראש - דלג על התור

הוותיקן נחשב לאחד מאתרי התיירות המבוקשים ביותר בקרב תיירים שמגיעים לרומא ולכן מומלץ מאוד לרכוש כרטיסים מראש ולעקוף את התורים הארוכים שמשתרכים, תורים שיכולים במקרים רבים לקחת שעות רבות.

עקוף את התור! רכוש כרטיסים לוותיקן רומא >>

הזמן סיור מודרך בוותיקן רומא >>

מרכז הסחר של האימפריה הרומית ברומא

אמרו שלום לאפיפיור

עם כל הכבוד לאומנות ולארכיטקטורה, הוותיקן ידוע יותר מכל כמקום מושבו של האפיפיור. אם יש לכם מזל ואתם מתזמנים את הביקור היטב, תוכלו אפילו לראות אותו. למעט בחודשי הקיץ או באירועים מיוחדים, האפיפיור מופיע במלוא הדרו בצהרי יום ראשון בכיכר הסמוכה לכנסיית פטרוס הקדוש. אם אתם ברי מזל, או סתם יודעים כמו ישראלים ממוצעים כיצד להגיע לראש התור, ייתכן שתוכלו אפילו לצלם סלפי עם האפיפיור, שידוע כחובב מושבע של צילומים מהסוג הזה.

בבזיליקת פטרוס הקדוש נערכות מיסות בימי אמצע השבוע, בימי ראשון ובחגים. אם ירצה הגורל, גם בהן תוכלו לפגוש את האפיפיור באירועים מיוחדים. לרוב המיסות בנוכחות האפיפיור צריך לרכוש כרטיסים מראש, מה שמושך יותר את הרומיים-קתוליים מאשר את הישראלים.

תמונה מתוך בזיליקת פטרוס הקדוש רומא

 

כתבות שאולי יעניינו אותך